Arja Alhon cv:



Täydellinen nimi: Alho, Arja Inkeri
Puhelin: +358 40 7093770
Sähköposti: arja [at] arjaalho.fi
Ammatti / arvo: valtiotieteen tohtori
Syntymäaika ja -paikka: 21.03.1954 Hartola

Koulutus: ylioppilas 1974 (Joutsan yhteiskoulu), sairaanhoitaja 1977 (Lahden sairaanhoito-oppilaitos), valtiotieteen maisteri 1989 (Helsingin yliopisto), jatko-opiskelija 2000 - (Helsingin yliopisto), research scholar 2000 - 2001 (York University, Kanada), valtiotieteen tohtori 2004 (Helsingin yliopisto)

Työura / Elämäkertatietoja: Kellokosken sairaalassa ja Helsingin yliopistollisessa keskussairaalassa sairaanhoitajana 1977-1981, Uudenmaan lääninhallituksen sosiaali- ja terveysosaston projektisihteeri 1981-1983, kansanedustaja 1983-1999 Helsingin vaalipiiri, 2003-2007 Uudenmaan vaalipiiri, vapaa tutkija ja kirjoittaja 2007-

Vanhemmat: director cantus Aarre Kaj-Erik Alho, rouva Annikki Iso-Somppi
Puoliso: toimittaja Petteri Väänänen 1990 - 2004
Lapset: Essi 1990, Erno 1992
Nykyinen kotikunta: Siuntio

Eduskuntatoiminta
# Suuri valiokunta 02.04.2003 - 2007, 17.10.1997 - 23.03.1999
# Perustuslakivaliokunta (vpj) 02.04.2003 - 2007, 1983 - 1986, 12.05.1987 - 12.04.1995, (vpj) 15.05.1987 - 12.04.1995
# Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta 02.04.2003 - 2007, (vj) 09.04.1987 - 14.02.1994, 17.10.1997 - 23.03.1999 (presidiumin jäsen, Östersjökonferens standing committee pj, NIB kontrollikomitea)
# Eduskunnan pankkivaltuusto 02.04.2003 – 2007 (myös Sitran ja Rahoitustarkastuksen hallintoneuvosto)
# Itämeren parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta 09.05.2003 - 2007
# Talousvaliokunta 1983 - 1986
# Maa- ja metsätalousvaliokunta 09.04.1987 - 18.09.1990
# Toinen lakivaliokunta 09.04.1987 - 08.05.1987
# Valitsijamiehet (vj) 1983 - 1986
# Tarkistajat 1985 - 1985
# Suomen Pankin tilintarkastajat 01.01.1991 - 21.04.1995
# Eduskuntaryhmät: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 26.03.1983 - 23.03.1999, 19.03.2003 - 2007

Valtioneuvoston jäsenyydet
# Ministeri: ministeri valtiovarainministeriössä (Lipponen I) 13.04.1995 - 08.10.1997,
# ministeri valtioneuvoston kansliassa (Lipponen I) 13.04.1995 - 08.10.1997,
# ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä (Lipponen I) 28.04.1995 - 08.10.1997

Yhteiskunnallinen toiminta
# Valtiolliset luottamustehtävät: Valtion nuorisoneuvosto 1980-1983
# presidentin valitsijamies 1982, 1988
# Kunnalliset luottamustehtävät: Helsingin kaupunginvaltuusto 1980-1999
# Helsingin yliopistollisen keskussairaalan liittovaltuusto 1982-1991
# Helsingin kaupunginhallitus (pj) 1989-1990
# Helsingin yliopistollisen keskussairaalan liittohallitus 1991-1995
# Helsingin kaupunginvaltuusto (pj) 1993-1994
# Siuntion kunnanhallitus (pj) 2007-2008
# Muut luottamustehtävät: Suomen sairaanhoito-oppilaitosten oppilaskuntien liitto (SSOL) ry (pj) 1976-1977
# Sosialidemokraattisen opiskelijanuorison keskusliitto (SONK) ry (vpj) 1977
# Sosialidemokraattisen opiskelijanuorison keskusliitto (SONK) ry (pääsihteeri) 1978-1979
# HYY:n edustajisto 1980-1983
# Suomi-Nigaragua -seura (pj) 1984-1994
# Kemira oyj:n hallintoneuvosto 1988-1995
# Kamarimusiikkiyhtye Avantin kannatusyhdistyksen hallitus 1987-1999
# Sibelius-lukion johtokunta pj 1988-2000
# HOAS, hallitus 1990-1994
# Suomi-Salaman edustajisto 1992-1995
# Osuusliike Elannon edustajisto 1992-1995
# Helsingin kesäyliopistosäätion valtuuskunta (pj) 1993-2000
# Helsinki-viikon hallitus (pj) 1993-1995
# Helsingin sosialidemokraattinen piiri (pj) 1993-1996
# Sonera oyj:n hallintoneuvosto 1998-2001
# HOK-Elanto edustajisto 2004-2008
# Suomi-yhtiö edustajisto 2004-2008, hallitus (vpj) 2008-
# Suomi-Etelä-Afrikka-seura, pj 2003-
# Lux Musicae hallitus 2004-2009, pj 2008

Asiantuntijatehtävät
# Lakiehdotusten lepäämäänjättäminen ja verolakien säätämisjärjestys
# Lepäämäänjättämissäännöstön uudistamistoimikunnan jäsen 1990 – 1991
# Eduskunta, tasavallan presidentti, valtioneuvosto – valtaoikeuksien tarkistaminen, #Valtiosääntötoimikunnan jäsen 1991-1993
# Euroopan Unionin vaikutukset Suomen valtiosääntöönUlkopoliittisenpäätöksentekojärjestelmänuudistamistarpeet ja –tavat, Valtiosääntökomitean jäsen1992-1994

Julkaisut ja kirjallisuutta:
#Kafka kävi meillä (Tammi 1997)
#Silent democracy - Noisy media (Yliopistopaino 2004)
#Kolumnisti Länsi-Uusimaa 1999 - Ilta-Sanomat 2000-2001
# Blogisti Senttipeliä Helsingin Sanomat 2007, Uusi Suomi 2009-

Huomionosoitukset
# Suomen Leijonan ritarikunnan I luokan ritarimerkki 1991
# Norjan kuninkaallinen I luokan komentajamerkki 1993
# Luxemburgin suurherttuan I luokan komentajamerkki
# Italian I luokan komentajamerkki 1993
# HYKS:n pronssinen mitali 1993
# Sotainvalidien veljesliiton kultainen ansiomerkki 1996




Blogiin! - halki, poikki...
Näkymässä viimeisimmät - vanhemmät Blogi-kirjoitukset löydät arkistosta »»